понеделник, 30 септември 2013 г.

Пак идва зима

            Пак идва зима

            По повод статията ми  „Съчинение по пернишка тема” – относно новата гама зарядни за стартерни  акумулатори „Акутоник” получих много запитвания и коментари обобщени в два въпроса:
                       
Въпрос No1.                   21 век – ново поколение автомобили, нови акумулатори-какво налага да сменим и зарядните за тях и  защо е необходимо да ползваме зарядно след като редовно , ежедневно си ходя на работа с автомобила и батерията се зарежда от него?
Въпрос No2.            Защо трябва да си сменям зарядното след като имам старо /пернишко/ , което ми е служило 20 г чудесно или купил съм си ново китайско , голямо , с уред?
Колеги, аз съм един от тримата останали водачи на „Москвич” по улиците на Перник. Карам го защото е 40 х.км „запазен”. Мога да го ремонтирам на пътя , акумулаторът му е с капачки и доливам редовно вода, меря гъстотата и като е нужно го дозареждам докато достигне 1,28g/см3. Не ме предава.
Но в семейството ми се появи нов VW Еко UP и опаав новото VW – старт/стоп система, аларма, компютър, CD и радио -4х40W – пълно с електроника.
Нов акумулатор-система олово калций – затворен тип. По каталог – не се долива, не газоотделя, с по-голям стартерен ток с по-високо напрежение за заряд – 14 – 14,5V.
21 век - Колите станаха много – от тук и задръстванията (дори и в Перник). Горивата са скъпи и старт-стопната система на всеки светофар е наложителна, а пробегът се ограничава и е при ниска средна скорост. Чакайки на светофар или в задръстване,чистачките, вентилатора на парното, радиото ( 4х40W) работят,  фаровете светят. Всичко това води до ежедневен недозаряд-т.е. повече разряд от заряд. Капка по капка изтичат Ah на батерията , която особено в студено време  е с по-малък ефективен капацитет и по-тежък стартов режим , а идва зима!
Този недозаряд води до постепенна сулфатизация намаляваща още повече ефективния капацитет на акумулатора. За съжаление системите на автомобила не само не смогват да компенсират повишеният разход на Ah , но и не могат да повлияят на сулфатизацията. Оставен дори за седмица без ползване (командировка, ваканция, заболяване и т.н.) акумулаторът прогресивно сулфатизира и се стига до необратим недостиг на капацитет, губи стартови качества и живот на батерията … до следващата зима.
Това е по  Въпрос No1. Трябва периодично, поне на две седмици да правим десулфатизиращ изравнителен заряд/ особено през зимата/.
По Въпрос No2.: Старите или евтините китайски зарядни са на принципа:  заряд с падаща W характеристика- т.е. ниско напрежение на батерията – голям ток; високо напрежение – малък ток. До тук добре, но 80% от тези зарядни не са стабилизирани – трансформатор и диоди и параметрите им са силно зависими от мрежовото напрежение. Точно когато батерията е силно разредена и би поела голям ток – вечер като се върнем от работа и включим за заряд мрежата е най-натоварена и зарядният ток е в пъти по-слаб от номиналният. Индикаторът на зарядното показва зареденост , малък ток, свети „готов” заряда се прекратява и си мислим , че сме заредили батерията. За съжаление – не можем да проверим и достигнатата плътност на електролита (норма 1,28 най-малко 1,25) поради това, че новата  батерията е от затворен тип. Остава единствено „окото”- индикатор на батерията, но на повечето от тях го няма ( а и показанието му е вярно само, ако няма загуби на вода от електролита). За десулфатизация не може и да се говори -  за да се преодолее е необходим заряд с повишено напрежение – до 2,7V/ел. т.е. до 16 – 17V, а  мрежата е ниска, токоизправителят е евтин и не може да ги достигне, а индикира готовност.
Демек – нищо.
По-лошият случай е когато мрежовото напрежение е високо ( обикновено нощем) и батерията не е много разредена (нямаме вярна оценка поради това, че е затворена). Това повишено напрежение би довело до голям заряден ток, бурно газоотделяне ,повишаване на температурата  (температурна лавина) водещо до още по-голямо загряване , презаряд. Напрежението на батерията пада, токът на зарядното се повишава, а то не изключва защото дори добрите зарядни устройства изключват , когато напрежението се повиши, а токът падне. Батерията дори и затворен сребърно калциев тип не успява да рекомбинира отделените газове, изпуска  в атмосферата Н2 и О (т.е. губи вода) .Ако не изключим навреме от заряд, батерията се издува, разрушава и дори може и да се стигне до взрив от вътрешно късо при изкривени плочи.
            Спокойно, за да се събудим от този кошмар още със създаването на затворен тип батерии , учените в света потърсиха решение за да не се стига до апокалипсиса по-горе. Наскоро изтече 20 годишна давност на някои засекретени патенти от военният и космически бранш от които са видни  направленията ,в които са правени дългогодишни изследвания основно от руски и американски учени. Общото в тези разработки е заряда с импулсен реверсивен ток. Независимо от параметрите на технологията и практическото решение за достигането им , резултатът е положителен. Импулсният реверсивен ток осигурява сигурно зареждане, десулфатизация и изравнителен заряд на основните типове акумулаторни батерии - оловно киселинни, алкални и сребърно цинкови независимо дали са отворен или затворен тип. Липсва газоотделяне, загряване, презаряд и загуба на вода. Капацитетът след няколко цикъла се повишава над фабрично заложения. С тази технология се постигна революция и при производството на акумулаторни батерии – така наречената реверсивна блок формовка. С нейна помощ се съкратиха двукратно времето и разходите за производство и се повиши качеството и надеждността на произведените батерии при намалени материални разходи за Ah.
Българските учени начело с академик Дечко Павлов и екипът му в БАН-ЦЛЕХИТ; специалистите от ТУ София, Габрово и др. също дадоха своят принос. Плод на тези изследвания са и зарядните от гамата „Акутоник” първоначално създадени за нуждите на военните,но намерили и добър граждански прием.

На прага на зимата фирма ВК „Конверт” Перник осигурява пълната гама 12V/1A; 12V/5A; 12V/20A; 12;24V/15A реверсивни зарядни устройства „Акутоник” за вашият автомобил доказани в практиката, с гаранция за качество и на добри цени.

Акутоник - новото е добре забравено старо

Съчинения на тема по Пернишки
Два варианта за съчинение за зимата в пернишко училище:
Първи вариант - „Навонка е тевно, вуците вия на вук.Тате е обикрочил копторо и маа спръжа. Ако – нека маа – зима е“.
Втори вариант - „Тъмно студена утро, колите вият. Тате е отворил капака на колата и мъчи да запали. Тя неще.  Няма ток в акумулатора. Нека мъчи – като не го зарежда – зима е“.

Край на зимните неволи на автомобилистите с новата гама зарядни, но  всяко ново е добре забравено старо... така е и с новата гама зарядни устройства „Акутоник“.
Първите прототипи са създадени за нуждите на военните в годините на Вършавският договор с цел поддържане бойната готовност на бронетанковата и автотехниката на армията ни.  В годините на прехода ги преоткриха бойните формирования на рокерите. Сега когато автомобилите  са повече от населението ни, а кризата ни е налегнала отвсякъде, „Акутоник“ отново са изключително актуални.
Но какво е общото между военните, рокерите, многото автомобили и кризата?
Общото са акумулаторните  батерии, които по-разбираеми причини дълго време стоят недозаредени. Известно е, че всяка батерия има и саморазряд и ако не се подържа с периодично дозареждане, сулфатизира и губи стартови качества. Включена в последствие в експлоатация, тя не може да се зареди пълноценно от агрегатите на МПС-то и попада в графата „брак“.
„Акутоник“ са гама различни по-мощност устройства за бърз заряд, автоматична десулфатизация, подзаряд и консервация на акумулаторни батерии – до 6 месеца. Включвате „Акутоник“ към батерията и той се грижи за доброто й състояние до момента, когато влезе в употреба – заредена десулфатизирана, без презаряд. Ако имате сервиз, автокъща или магазин за акумулаторни батерии – те могат да бъдат поддържани и възстановени чрез „Акутоник“.
Какво  е новото?
Научно доказано е, че режимът на заряд с реверсивен асиметричен ток е единствен при  самолетните сребърно-цинкови акумулатори, препоръчителен за никело-кадмиевите и много добър за оловните. Проблемът е, че устройствата за реализирането на реверсивен режим бяха скъпи.Творческият гений на българина не стой на едно място – нима 30 лева са много за да оправите Вашият и на съседите Ви акумулатор и да сте спокойни, че след като се върнете от командировка, почивка или гурбет, колата Ви ще „запали‘ – край на мъките.
VMS”Акутоник” е в 6 разновидности:
1.    За мотоциклети и леки автомобили –  12V/1A;  12V/5A.
2.    За дизели и бензинови камиони – 12V/10A и дизелагрегати.
3.    За трактори, тежки автомобили и пътни машини – 12V/20A.
4.    За автоборси, сервизи, магазини за акумулаторни батерии – 4х12V/20A.
5.    За  военна и селскостопанска техника – 24V/20A.
6.    За “голямата работа“ - 2, 6, 12, 24, 48, 80V/50A  и 100A с рекоперация, връщане на енергиятав мрежата- електромерът върти обратно (само да има кой да купува).


Дори да карате автомобилът си ежедневно, особенно през зимата батерията не се зарежда пълноценно. Тежък старт, задължително включени фарове, чистачки, аларма, климатик – все консумации, които генераторът на автомобила не успява да компенсира. Хронично недозаредената батерия бавно и необратимо започва да сулфатизира, а като добавим и саморазряда, подпомогнат от алармата. ...
      Веднъж частично  сулфатизирала,  батерията вече не може да въстанови капацитета си от зарядните агрегати на автомобила и и дори след едни забравени фарове на бензиностанцията – може да не запалите.
      Активната десулфатизация с „Акутоник“ и периодичен изравнителен заряд, въстановяват капацитета и стартовите качества на акумулатора.

И си мааеме спръжа.....